Liga Națiunilor de Fotbal. Cum a jucat naționala Belarusului cu Kazahstanul

Vineri, 10 iunie, naționala de fotbal a Belarusului a mai jucat un meci în UEFA Nations League.

Rivalei formației din Belarus s-au dovedit a fi fotbaliști kazahi.

Meciul a avut loc pe stadionul Karađorđe din orașul sârb Novi Sad.

Potrivit unor surse online, naționalele Belarus și Kazahstan au jucat la egalitate – 1:1.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis la 13 minute după fluierul de start. Golul în fața bielorușilor a fost marcat de atacantul naționalei Kazahstanului Abat Aimbetov.

Scorul 1:0 în favoarea jucătorilor kazahi a rămas până în minutul 84 al meciului. Bielorușii au reușit să egaleze scorul înainte de fluierul final. Și asta a făcut-o fundașul BATE Borisov, Vladislav Malkevich.

Clasamentul turneului

După meci, Belarus a păstrat locul trei în grupa a treia a Ligii C. Naționala are două puncte câștigate în trei meciuri.

Astfel, echipa Belarusului este în fața echipei Azerbaidjanului cu un punct.

Liderul grupei este Kazahstan (7 puncte). Locul doi este ocupat de Slovacia (6 puncte).

Să vă reamintim că mai devreme echipa belarusă a pierdut în fața slovacilor cu un scor minim și a jucat la egalitate cu Azerbaidjan.