Ilya Shimanovich a câștigat aurul la Campionatele Mondiale de înot pe curse scurte

Pe 17 decembrie, înotătorul belarus Ilya Shimanovich a câștigat o medalie de aur la Campionatele Mondiale de înot pe curse scurte de la Abu Dhabi.

La o distanță de 100 de metri bras, bielorusul a arătat un timp de 55,7 secunde, stabilind un record de campionat.

Înotatorul italian Nicolo Martinenghi a câștigat medalia de argint cu un timp de 55,8 secunde.

Medalia de bronz a fost acordată reprezentantului SUA Nick Fink cu un rezultat de 55,87 secunde.

Înotatorul american Shane Casas a câștigat aurul la proba de 100 m spate cu un timp de 49,23 secunde.

Rusul Kliment Kolesnikov a luat argintul cu un rezultat de 49,46 secunde.

Înotatorul român Robert Glinta a câștigat bronzul cu un timp de 49,60 secunde.

Tot astăzi, bielorusa Anastasia Shkurdai va concura în finala de 100 de metri spate.