O serie incredibilă: Dynamo Minsk a câștigat a șaptea victorie consecutivă în KHL

Clubul de hochei „Dynamo-Minsk” își continuă performanța de succes în campionatul regulat al sezonului 2021/2022 al Ligii Continentale de Hochei.

Marți, 12 octombrie, echipa belarusă a învins clubul chinez Kunlun cu scorul de 6:5, relatează surse de pe internet.

Acesta a fost al șaptelea succes la rând pentru echipa Minsk. Echipa nu a mai pierdut din 27 septembrie.

Anterior, Dynamo a câștigat împotriva lui Khabarovsk Amur, Nizhnekamsk Neftekhimik (de două ori), Soci, Kazan Ak Bars și Nizhny Novgorod Torpedo.

După o altă victorie, clubul din Belarus ocupă locul trei în Conferința de Vest cu 23 de puncte câștigate în 16 meciuri.

Dinamo Minsk este la doar un punct în spatele liderilor (coechipierii de la Moscova).

Progresul meciului

Primul gol a fost marcat în minutul 14 al jocului. Scorul a fost deschis de dinamovistul – atacantul Roman Gorbunov.

În minutul 19 al meciului, Dinamo și-a dublat avantajul transformând majoritatea. Atacantul Malte Strömvall a marcat.

Cu o secundă înainte de finalul primei reprize, echipa din China a reușit să recâștige un gol. Jason Frame a marcat golul.

La 4 minute de la începutul reprizei secunde, Kunlun a egalat scorul. Pucul a fost creditat lui Greg Squires.

În minutul 28, Dynamo-Minsk a preluat din nou conducerea. Golul a fost marcat de atacantul Matthias Tedenby.

În minutul 32 al meciului, Malte Strömvall a marcat o dublă și a făcut scorul 4:2.

Totuși, după 3 minute scorul a devenit din nou egal. Ty Schultz și Josh Nicholls au marcat pentru Kunlun.

Înainte de încheierea timpului regulamentar, echipele au schimbat din nou goluri. Golurile au fost marcate de Malte Strömvall (a marcat un hat-trick) și Pu Clifford.

Autorul golului victoriei, marcat în prelungiri, a fost jucătorul de la Dynamo-Minsk Adam Almqvist. Scorul final este 6:5 în favoarea echipei din Belarus.