A fost stabilit primul finalist al Campionatului Mondial de hochei

Astăzi, 5 iunie, a avut loc primul meci de semifinale a Campionatului Mondial de hochei, care are loc în Letonia.

Echipa Canada sa întâlnit cu echipa SUA.

Jucătorii de hochei canadieni au câștigat cu un scor de 4:2, relatează surse de pe internet.

Astfel, canadienii au devenit primii finaliști ai actualului campionat mondial. Adversarul lor va fi determinat în a doua semifinală, în care finlandezii se vor juca cu germanii.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis deja în minutul al treilea al meciului: reprezentantul echipei Canada Brendon Pirri a marcat.

În minutul 18 al meciului, americanii au reușit să egaleze scorul. Colin Blackwell a marcat golul.

În a doua perioadă, canadianul Andrew Mangipan a marcat un gol. La începutul celei de-a treia reprize a marcat o dublă.

Jucătoarea naționalei SUA, Sasha Chmielewski, a redus diferența dintre scor în minutul 44 al meciului.

Cu toate acestea, chiar la sfârșitul meciului, jucătorul de hochei Justin Danforth a făcut scorul 4:2 și a eliminat toate întrebările despre câștigătorul meciului.

Cine va juca în finală

Victoria a permis echipei Canadei să câștige dreptul de a juca în jocul principal al Cupei Mondiale din 2021.

Adversarul Canadei va fi stabilit astăzi în meciul dintre echipele Finlandei și Germaniei.

Meciul final va avea loc mâine, 6 iunie.