O altă senzație la Campionatul Mondial de hochei: echipa cehă a suferit o a doua înfrângere la rând

Campionatul de hochei a început la Riga vineri, 21 mai. Până acum au avut loc doar câteva meciuri, dar multe senzații s-au întâmplat deja.

Așadar, în prima zi a turneului, echipa letonă i-a învins pe neașteptate pe canadieni cu scorul de 2:0.

Sâmbătă, Danemarca a învins Suedia pentru prima dată în istoria campionatelor mondiale.

A treia senzație au fost două înfrângeri consecutive ale jucătorilor de hochei cehi, care au fost considerați unul dintre favoriții turneului.

Și dacă înfrângerea în fața rușilor nu i-a surprins pe suporteri, înfrângerea zdrobitoare din Elveția i-a șocat pe suporterii naționalei Cehe.

Meciul de ieri s-a încheiat cu scorul de 5:2 în favoarea elveției, a informat presa străină.

Progresul meciului

Cehii au deschis scorul. Filip Hytyl a marcat în minutul 15 al meciului. Cu toate acestea, doar trei minute mai târziu, jucătorul naționalei Elveției, Gregory Hofmann, a reușit să egaleze scorul.

Elvețianii au dominat a doua perioadă. Timo Meier și Tristan Shervey au marcat.

Cehii nu au reușit să preia inițiativa în a treia perioadă. Timo Maier și Gregory Hofmann au răspuns la golul lui Jiri Smejkal.

Drept urmare, echipa elvețiană a învins Cehia cu scorul de 5:2.

Clasamentul turneului

În grupa A, echipa rusă conduce cu 6 puncte. Urmează Slovacia, Elveția și Danemarca, cu câte 3 puncte.

Echipele Suediei, Belarusului, Cehiei și Marii Britanii nu au înscris încă niciun punct

Liderul interimar al Grupei B cu șase puncte este echipa germană. Pe locul doi se află naționala Letoniei – 4 puncte.

Finlanda și Kazahstanul au fost, de asemenea, în grupul de conducere. Dar echipele SUA, Canada, Norvegia și Italia nu se pot lăuda încă cu puncte.

Astăzi, 23 mai, naționala Suediei va fi adversara hocheiștilor din Belarus.