Rusia a învins Cehia la startul Campionatului Mondial de hochei din Letonia

Pe 21 mai, la startul Campionatului Mondial de hochei din Letonia, echipa rusă a învins echipa Cehiei cu scorul de 4:3 (1:1, 1:1, 2:1).

În minutul 5, rușii au deschis scorul, transformând majoritatea. Anton Burdasov a marcat primul gol.

La doar 5 minute mai târziu, cehii s-au egalat, Jakub Flek a lovit poarta lui Alexander Samsonov.

Nu au mai fost goluri înainte de pauză. În total, în prima perioadă, rușii au făcut 9 șuturi la poarta adversarilor, cehii – 5.

În a doua perioadă, adversarii au schimbat încă o dată goluri.

Rușii au fost primii care au abandonat din nou, fiind în minoritate. Golul a fost marcat de Artem Shvets-Rogovoy. La nici 2 minute mai târziu, cehii au egalat scorul, marcat de Jakub Vrana.

În a treia perioadă, rușii au preluat din nou conducerea, Alexander Barabanov a marcat în minutul 46.

Cehii nu au mai putut ajunge nici măcar mult timp, dar cu mai puțin de 3 minute înainte de încheierea timpului regulamentar Dominik Kubalik a egalat scorul.

Părea că jocul va intra în prelungiri, dar cehii au greșit în apărare, iar Mihail Grigorenko a marcat golul victoriei.