Handbal. Liga Campionilor Meshkov Brest a jucat cu Barcelona

Pentru prima dată, clubul Meshkov Brest a ajuns în sferturile de finală ale Ligii Campionilor de handbal. Și deja în această etapă am ajuns la Barcelona.

Prima confruntare dintre echipe a avut loc la Brest pe 12 mai. Belarusii au pierdut în fața giganților spanioli – 29:33.

În general, meciul s-a dovedit a fi incitant, în mare parte datorită echipei Brest, care la un moment dat a reușit să egaleze scorul.

Cu toate acestea, începutul confruntării i-a descurajat pe fanii clubului din Belarus – celebrii oaspeți, „zburând” în jurul terenului, au măturat tot felul de formațiuni defensive ale gazdelor și, ca urmare, au obținut de mai multe ori un avantaj de șase goluri.

Meshkov Brest a reușit să găsească un antidot pentru atacurile catalane până la jumătatea primei reprize și, mai mult, a redus diferența la minim până la pauză.

Și în minutul 48, breștinii au egalat chiar și scorul – 26:26. Dar Barça este Barça. După ce s-au îmbunătățit la finalul jocului, spaniolii au obținut victoria cu un scor confortabil.

Ca parte a clubului de la Brest, Nikita Vailupov a marcat cele mai multe goluri – 11.

Meciul retur dintre aceste rivale va avea loc pe 20 mai la Barcelona.