Rusia vs Canada: finala Campionatului Mondial de hochei pentru juniori s-a încheiat

În noaptea de 6 spre 7 mai a avut loc jocul final al Campionatului Mondial de hochei pentru juniori.

În meciul principal al turneului s-au luptat echipele Rusiei și Canadei.

Meciul a avut loc în orașul american Frisco, relatează surse de pe internet.

Jucătorii de hochei canadieni au sărbătorit victoria. Ei și-au învins colegii din Rusia cu scorul de 5:3.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis în minutul 6 al primei reprize. Golul echipei canadiene a fost sigilat de rusul Matvey Michkov.

Canadienii au egalat scorul în minutul 16. Connor Bedard a marcat golul.

În minutul 19 al meciului, echipa rusă a preluat din nou conducerea. Golul a marcat Dmitri Buchelnikov.

Ulterior, canadienii au marcat trei goluri la rând. Marcatori au fost Shane Wright, Brennan Oatman și Logan Stankoven.

Rușii au retras un gol în minutul 50 al meciului. Vladimir Grudinin s-a remarcat.

Cu toate acestea, cu 40 de secunde înainte de sirena finală, canadienii au eliminat întrebările despre câștigătorul meciului. Dubla a fost marcată de Shane Wright. Scorul final este 5:3.

Poziția finală a echipelor

Echipa canadiană a devenit campioană mondială la turneu în rândul jucătorilor de hochei sub 18 ani.

Rusia a câștigat argintul, iar Suedia a câștigat bronzul.

Juniorii finlandezi au ocupat locul patru, iar americanii pe locul cinci.

Echipa Belarusului a ajuns pe locul șase. Să vă reamintim că în sferturile de finală hocheiștii din Belarus au pierdut în fața rușilor cu scorul de 2:5.

Următoarele în clasament sunt echipele Cehiei, Elveției, Letoniei și Germaniei.