A fost stabilit al doilea finalist al Ligii Campionilor

Miercuri, 5 mai, la Stamford Bridge din Londra a avut loc manșa secundă a semifinalei a doua a UEFA Champions League.

Clubul englez Chelsea a concurat cu echipa spaniolă Real Madrid, relatează surse de pe internet.

Drept urmare, londonezii au sărbătorit victoria – 2:0. Pe baza însumării celor două meciuri, clubul din Anglia a ajuns în finală.

În jocul principal al turneului, Chelsea va juca cu Manchester City.

Progresul meciului

Primul meci s-a încheiat la egalitate – 1:1. Astfel, pentru a ajunge în finală, orice echipă trebuia să câștige doar cu un punctaj minim.

Scorul a fost deschis în minutul 28 al meciului. Golul a fost marcat de atacantul Chelsea Timo Werner.

În minutul 85 al meciului, clubul londonez și-a dublat avantajul, după care Real Madrid a fost practic lipsit de șansa de a câștiga înapoi.

Al doilea gol a fost marcat de mijlocașul englez Mason Mount.

Scorul final este 2:0 în favoarea lui Chelsea. Același club a câștigat meciul la total – 3:1.

Final

Meciul final va avea loc pe 29 mai la Istanbul. Adversarul lui Chelsea va fi câștigătorul primei semifinale – Manchester City.

Dacă echipa din Londra va câștiga, va deveni de două ori câștigătoare a Ligii Campionilor. Londonezii au câștigat prima dată titlul în 2012.

Spre deosebire de Chelsea, Manchester City nu a câștigat niciodată principalul turneu european al cluburilor de fotbal.