Primul finalist al UEFA Champions League a fost anunțat

Marți, 4 mai, a avut loc returul primei semifinale din UEFA Champions League.

Clubul de fotbal Manchester City a câștigat împotriva Parisianului PSG cu scorul de 2:0, a informat presa străină.

La general, echipa din Anglia a sărbătorit și ea o victorie – 4:1.

Astfel, clubul din Manchester a devenit primul finalist al principalului turneu european al cluburilor de fotbal.

Progresul meciului

Meciul a avut loc ieri pe stadionul Etihad din Manchester.

Scorul a fost deschis în minutul 11. Autorul acțiunii de marcare a fost mijlocașul Manchester City, Riyad Mahrez.

A marcat o dublă în minutul 63 al meciului.

În minutul 69, atacantul PSG Angel Di Maria a fost eliminat de pe teren. După aceasta, echipa franceză a pierdut practic șansele de a câștiga înapoi.

Să vă reamintim că în prima semifinală, Manchester City a învins și clubul din Paris – 2:1.

Astfel, echipa engleză a ajuns în finala Ligii Campionilor pentru prima dată în istoria sa.

A doua semifinală

Astăzi, 5 mai, se va încheia a doua semifinală a turneului, în urma căreia se va stabili adversarul lui Manchester City din finală.

Meciul semifinalelor va avea loc la Londra. Vor juca engleza Chelsea și spaniola Real Madrid. Primul meci s-a încheiat la egalitate – 1:1.