Campionatul Mondial de hochei pentru juniori. Belarusii au ajuns în sferturi

Campionatul Mondial de hochei pentru juniori continuă în SUA. Pe lângă înfrângerea suedezilor, bielorușii au evoluat cu mare succes la turneu.

Astfel, după ce a câștigat oa doua victorie, echipa belarusă a ajuns în sferturile de finală ale campionatului.

Conaționalii noștri au învins lotul din Letonia. În același timp, primul puc a fost înscris în poarta adversarilor deja în minutul al treilea.

În a doua perioadă, bielorușii l-au mai supărat de trei ori pe portarul letonului. Adversarii au reușit să înscrie o singură dată.

În ultima perioadă a jocului, bielorușii au lovit de două ori poarta adversară. Jucătorii de hochei din Letonia – o dată.

Astfel, scorul final al confruntării este 6:2.

Ca parte a echipei din Belarus, Fedor Nikolaenya, Danila Klimovici (dublu), Egor Klavdiev, Ilya Morozov și Miroslav Mikhalev s-au remarcat prin aruncări precise.

Să vă reamintim că mai devreme echipa belarusă a învins-o pe elvețieni (7:1) și a pierdut în fața suedezilor (1:5).

Bielorușii vor juca ultimul meci din grupa lor pe 2 mai împotriva echipei Canadei. Cu toate acestea, au ajuns deja în sferturi.