Seria finală KHL continuă. Avangard a egalat scorul cu CSKA

Sâmbătă, 24 aprilie, a avut loc cel de-al cincilea meci din finala seriei de playoff a Ligii de hochei Kontinental (KHL).

Omsk Avangard a luptat cu Moscova CSKA. Jocul a avut loc în regiunea Moscova.

Jucătorii de hochei din Omsk au câștigat cu scorul de 4:3. Golul decisiv a fost marcat în prelungiri.

Raportul meciului a fost publicat pe site-ul oficial KHL.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis în minutul 10 al primei reprize. Golul a fost marcat de atacantul armatei Anton Slepyshev.

În minutul 13, atacantul Maxim Mamin a dublat avantajul lui CSKA.

Cu toate acestea, până la începutul celei de-a treia perioade, jucătorii de hochei Avangard au reușit să egaleze scorul. Golurile au fost marcate de Corban Knight și Klim Kostin.

Cu patru minute înainte de sfârșitul primei reprize, jucătorul de hochei al clubului Omsk, Damir Sharipzyanov, și-a adus echipa în avantaj.

Moscoviții au reușit să egaleze scorul și să trimită jocul în prelungiri cu o secundă înainte de sirena finală. Golul a fost marcat de apărătorul Mat Robinson.

Cu toate acestea, Avangard a câștigat victoria finală. La 5 minute și 39 de secunde de la începerea prelungirilor, golul decisiv a fost marcat de extremul Pavel Dedunov.

Progresul seriei finale

Momentan scorul în seria finală este egal – 2:2. Câștigătoarea Cupei Gagarin va fi echipa care va câștiga prima a patra victorie.

Următorul meci va avea loc luni, 26 aprilie, la Moscova.

Este de remarcat faptul că Omsk Avangard este un concurent demn al echipei armatei Moscovei. Anterior, jucătorii de hochei ai clubului siberian nu erau considerați favoriți pentru finala KHL.

Dacă echipa Omsk va câștiga seria, vor deveni proprietarii primei Cupe Gagarin din istoria clubului. Dacă CSKA câștigă campionatul, echipa va deveni de două ori câștigătoare a trofeului.