Belarusa Alimbekova a câștigat sprintul la Cupa Mondială de biatlon din Austria

Pe 11 decembrie, biatleta belarusă Dinara Alimbekova a câștigat cursa de sprint a etapei a treia a Cupei Mondiale de la Hochfilzen, Austria.

Sportivul a reușit să parcurgă o distanță de 7,5 kilometri cu două linii de tragere fără o singură greșeală și în 20 de minute și 12,3 secunde.

Aceasta este prima victorie a belarusului de 24 de ani la etapele Cupei Mondiale. Locul doi a fost ocupat de biatletul norvegian Tiril Eckhoff, care a greșit o singură dată și a pierdut 8,5 secunde în fața liderului cursei.

Locul trei i-a revenit reprezentantei Germaniei, Franziska Preuss, care a făcut și ea o greșeală. Ea a pierdut 9,9 secunde în fața câștigătoarei.

Restul biatleților din Belarus au arătat următoarele rezultate: Irina Krivko – locul 17 cu o singură penalizare și un diferență de 49,8 secunde față de lider, Anna Sola – locul 42 cu trei greșeli și un decalaj de 1 minut și 31,9 secunde, Elena Kruchinkina este pe locul 57 cu trei penalty-uri și un decalaj de 2 minute și 1,3 secunde.

Serghei Bocharnikov, Anton Smolsky, Nikita Lobastov, Roman Eletnov și Maxim Vorobei vor concura în cursa de sprint de 10 kilometri masculin din Belarus.