Noul câștigător al Supercupei UEFA a fost stabilit

Joi, 24 septembrie, a avut loc meciul pentru Supercupa UEFA.

Meciul de fotbal a avut loc în Ungaria, pe stadionul Puskas Arena din Budapesta, relatează surse de pe internet.

Participanții la meci au fost actualul câștigător al Ligii Campionilor Bayern (Germania) și actualul câștigător al trofeului Europa League Sevilla (Spania).

La final, clubul din Germania a câștigat. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea echipei München.

Scorul a fost deschis în minutul 13 al meciului. Penalty-ul a fost transformat de atacantul Sevilla Lucas Ocampos.

În minutul 34, jucătorii lui Bayern au reușit să egaleze scorul. Golul a fost marcat de mijlocașul munchenez Leon Goretzka.

Timpul principal al meciului s-a încheiat la egalitate – 1:1. Singurul gol din prelungiri a fost marcat de mijlocașul Bayern, Javi Martinez.

Astfel, echipa germană a devenit câștigătoarea Supercupei UEFA.

Bayern a mai câștigat trofeul înainte. Acest lucru s-a întâmplat în 2013, când clubul din München a învins-o pe Chelsea din Londra la loviturile de departajare.

Dar Sevilla a stabilit un anti-record pentru turneu, pierzând deja cel de-al cincilea meci din Supercupa UEFA. Clubul a suferit anterior înfrângeri în 2007, 2014, 2015 și 2016.

Fotografie: Pixabay