Fotbal. Echipa belarusă a învins echipa Kazahstanului în Liga Națiunilor

Echipa belarusă a învins echipa Kazahstanului în meciul din turul doi al Ligii Națiunilor.

Meciul a avut loc luni, 7 septembrie, pe Stadionul Central din Almaty, relatează surse de pe internet.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea bielorușilor. Toate cele trei goluri au fost marcate în repriza secundă.

În minutul 53 al meciului, fundașul naționalei Belarus Maxim Bordachev a deschis scorul.

Echipa Kazahstanului a egalat scorul 9 minute mai târziu: atacantul Abat Aimbetov a marcat în minutul 62 al meciului.

Golul victoriei, marcat de atacantul naționalei Belarus Vitaly Lisakovich, a fost marcat în minutul 86 al meciului.

În acest moment, lotul Belarusului se află pe locul trei în clasamentul Grupei 4 a Ligii C. Kazahstanul este în frunte, Albania este pe locul doi, iar Lituania pe locul patru.

Este de remarcat faptul că toate cele patru echipe din grupă au 3 puncte: o victorie și o înfrângere. Locurile în clasament sunt stabilite pe baza unor indicatori suplimentari.

În meciul din primul tur, care a avut loc pe 4 septembrie, echipa belarusă a pierdut în fața fotbaliștilor din Albania cu scorul de 0:2.

Fotografie: Pixabay