Fotbalul mare a revenit în Europa: campionatul german a reluat după o pauză forțată

După o pauză forțată, meciurile din Bundesliga germană s-au reluat.

Campionatul Germaniei a devenit primul dintre primele 5 campionate naționale europene reluate pe fondul pandemiei de COVID-19.

Pe 16 mai s-au disputat șase meciuri din etapa a 26-a, relatează surse de pe internet.

Wolfsburg a învins Augsburg cu scorul de 2:1. Borussia Dortmund l-a învins pe Schalke cu scorul de 4:0.

Hertha și-a învins și adversarul cu un scor zdrobitor: trei goluri fără răspuns au zburat în poarta Hoffenheim.

Borussia Mönchengladbach a învins Eintracht Frankfurt. Scorul meciului este 3:1.

Meciurile „Leipzig – Freiburg” și „Fortuna – Paderborn” au fost la egalitate.

Actualul lider al clasamentului este Bayern Munchen, care a marcat 55 de puncte în 25 de meciuri. Este de remarcat faptul că clubul mai are un meci în mână.

Campionatul a fost primul turneu în care s-a folosit noua regulă: posibilitatea de cinci înlocuiri.

Regula temporară a fost introdusă de Consiliul Asociației Internaționale de Fotbal din cauza pauzei lungi din campionatele naționale cauzată de pandemie.

Fotografie: Pixabay