„El Clasico”. Acest lucru s-a întâmplat în fața lui Ronaldo pentru prima dată în 3 ani

Aseară a avut loc un meci care a atras atenția a milioane de fani ai fotbalului.

În cadrul Campionatului Spaniol, localul Real Madrid și Barcelona catalană au jucat la Madrid. Da, a fost o altă confruntare între giganții mondiali, denumită „El Clasico”.

Fostul jucător de la Los Blancos Cristiano Ronaldo, care joacă acum la Juventus Torino, a fost văzut în boxa VIP de pe stadionul Santiago Bernabeu.

Poate tocmai din cauza prezenței sale s-a întâmplat ceva ce nu se întâmplase de trei ani – Real a învins Barcelona. Datorită acestei victorii, echipa lui Zinedine Zidane a ocupat primul loc în clasament.

Totuși, jocul pentru Madrid nu a început așa cum și-ar fi dorit ei. Dezamăgirea fanilor nu a cunoscut limite. Cel puțin până în repriza a doua, când echipa părea să fie înlocuită. Sau poate că comandantul-șef a avut o discuție serioasă cu jucătorii.

Înainte de pauză, niciuna dintre echipe nu a reușit să înscrie. Deși puteau să o facă. Poate cea mai realistă ocazie i s-a prezentat lui Messi – a mers aproape unu-la-unu cu portarul gazdelor. Dar în ultimul moment a fost încă împiedicat să dea o lovitură precisă.

De îndată ce a sunat fluierul, anunțând începutul reprizei secunde, Real, pornind de la viteza maximă, a zdrobit literalmente adversarul – atacurile s-au succedat unul după altul. Toate sunt periculoase.

Acolo unde este subțire, se poate rupe. Barcelona nu a rezistat – în minutul 71, Vinicius Junior a trimis prima minge în poarta lor.

Deja în al doilea minut compensat al jocului, Mariano Diaz a mai marcat un gol. A făcut asta la un minut după ce a intrat ca înlocuitor.

Astfel, Real a învins Barcelona cu scorul de 2:0. Pentru prima dată din august 2017. Apoi „clubul regal” l-a învins pe Barça în Supercupa Spaniei. Apropo, cu același scor -2:0.

Datorită acestei victorii, fotbaliștii madrileni au înscris 56 de puncte și au ocupat fruntea clasamentului campionatului național. Clubul catalan a trecut pe locul doi cu 55 de puncte.

Fapt interesant. În cadrul El Clasico, echipele au disputat 243 de meciuri între ele, fiecare dintre ele câștigând 95 de victorii. Direct în Campionatul Spaniei (într-un turneu separat) au jucat cel de-al 180-lea joc – 72 de victorii între ambele echipe.