Belarusii au ocupat locul șase în ștafeta de la Cupa Mondială de la Ruhpolding

Pe 18 ianuarie, biatleții din Belarus au ocupat locul șase în ștafeta etapei a cincea a Cupei Mondiale de la Ruhpolding.

Acesta este un rezultat bun, având în vedere că cea mai bună realizare a echipei masculine din acest sezon a fost locul cinci la Oberhof.

Victoria a fost câștigată de biatleții francezi care au parcurs distanța de 4×7,5 km într-o oră, 18 minute și 11,2 secunde.

Belarusii au pierdut două minute și 39 de secunde în fața liderilor. Anton Smolsky a fost primul care a alergat: a consumat 2 cartușe suplimentare și i-a dat ștafeta lui Serghei Bocharnikov pe locul nouă, dar cu un distanță de mai puțin de 40 de secunde față de lider.

Bocharnikov a demonstrat viteză bună și a adus echipa pe locul șase. Nikita Lobastov a clasat pe locul al treilea: a arătat a patra oară între toți participanții la cursă și a dat ștafeta celui de-al cincilea.

Ultimul care a candidat a fost Roman Eletnov. În ciuda turului de penalizare, el a reușit totuși să completeze rapid partea de distanță și să ofere echipei locul șase.

Biatleții norvegieni au câștigat medalii de argint, la un minut și 12,2 secunde în spatele câștigătorilor. Austriecii au primit bronzul, pierzând un minut și 24,3 secunde în fața liderilor.

A cincea etapă a KM din Ruhpolding se va încheia mâine cu cursele de urmărire.