Handbal. Naționala Belarusului a pierdut primul meci din etapa principală a Campionatului European

Echipa națională de handbal a Belarusului a avut un început nereușit în performanța sa în etapa principală a campionatului continental.

Echipa lui Yuri Shevtsov a pierdut în fața Germaniei cu scorul de 23:31. Meciul a avut loc la Viena, Austria.

Acest lucru a fost raportat de Agenția Telegrafică din Belarus „”.

În prima repriză, bielorușii au făcut multe greșeli în atac, de care adversarii au profitat în contraatacuri.

Până la jumătatea primei reprize de joc, nemții și-au asigurat un avantaj confortabil de 7 goluri și l-au menținut până la pauză.

În repriza secundă, handbalistii din Belarus au reușit de mai multe ori să reducă diferența la cinci goluri, dar nu au reușit să egaleze scorul.

Drept urmare, echipa belarusă a pierdut în fața Germaniei cu un diferență de 8 goluri.

Cel mai productiv jucător din naționala Belarusului a fost Vladislav Kulesh, care a marcat 6 goluri.

Naţionala Belarusului va juca următorul meci pe 18 ianuarie. Adversarii echipei lui Yuri Shevtsov vor fi handbalisti cehi.

În acest moment, clasamentul grupei principale I este următorul: Spania – 4 puncte, Croația – 4, Austria – 2, Germania – 2, Belarus – 0, Cehia – 0.

Cele mai bune două echipe din grupă vor trece în semifinale.

Fotografie: Pixabay