FC Vitebsk și-a luat rămas bun de la Europa League. Finlandezii au ajutat

Joi, locuitorii din Vitebsk au vizitat Complexul Sportiv Central. Fotbalul mare a venit în oraș – Europa League. Echipa locală s-a întâlnit cu finlandeza FC Kuopio PS în meciul retur din primul tur de calificare al turneului.

În deplasare, pe terenul finlandez, bielorușii au pierdut cu scorul de 0:2. „Vitebsk” trebuia să marcheze cel puțin la fel de multe goluri acasă, fără să primească un autogol, pentru a trimite jocul în prelungiri.

După ce gazdele au deschis scorul în minutul 27 (Artem Stargorodsky a marcat), posibilitatea de a trece în etapa următoare a League of Legends nu părea atât de iluzorie.

După pauză, a avut loc dezastrul. În minutul 53, finlandezii au revenit. Scorul a devenit 1:1.

Echipa lui Serghei Yasinsky trebuia să marcheze trei goluri. Dar, din păcate, jucătorii din Vitebsk nu au putut înscrie nici măcar unul.

Astfel, clubul din Belarus a părăsit Europa League după primul tur.