Fotbal. BW. BATE a luptat cu Dynamo

Vineri, 5 iulie, Campionatul Belarus a ținut propriul El Clasico. S-au luptat cei mai ireconciliabili doi rivali – BATE și Dynamo Minsk.

Meciul a avut loc în cadrul etapei a 14-a a campionatului național pe terenul stadionului Traktor al capitalei. Oaspeții au plecat cu scutul – 2:1.

În prima repriză, echipa Borisov a avut inițiativa. Ei au reușit să-și realizeze avantajul în minutul 39 – Igor Stasevich a marcat cu un șut precis.

Puțin mai târziu, gazdele au putut egala, dar mingea după o lovitură liberă a lui Alexei Gavrilovici a lovit bara.

Alb-albaștrii au egalat scorul în minutul 54. Croatul Dinko Trebotic a marcat. După aceasta, inițiativa a trecut din nou la picioarele fotbaliștilor BATE.

În minutul 82 scorul s-a schimbat. Atacantul campionilor Nemanja Milic a marcat ceea ce s-a dovedit a fi golul victoriei.

Datorită victoriei în deplasare, clubul din Borisov a ocupat primul loc în clasament.

Să adăugăm că pe 5 iulie se luptă și „oamenii Torpedo” Zhodino. Ei se confruntă pe terenul lor cu echipa Dnyapro de la Mogilev.