Șahtior Soligorsk a învins cu încredere Dnyapro și a ocupat primul loc în campionatul belarus

Pe 31 mai, clubul de fotbal Șahtior din Soligorsk l-a învins pe Mogilev Dnyapro în runda a 10-a a campionatului din Belarus cu scorul de 3:1.

Pitmenii s-au simțit încrezători pe terenul de acasă, au început imediat să atace și au lovit poarta adversă în minutul 3 (Gromyko).

Totuși, după 7 minute echipa Mogilev a egalat ocaziile (Podstrelov). Spectatorii nu au mai văzut goluri înainte de pauză.

La începutul reprizei secunde, gazdele au reușit să treacă prin apărarea oaspeților: în minutul 53, datorită unui gol al veteranului șahtiar Mykola Janusz, care a intrat ca înlocuitor.

10 minute mai târziu, Bakai a marcat un alt gol împotriva echipei Mogilev, stabilind astfel rezultatul final.

Datorită acestei victorii, Pitmenii au ocupat primul loc în clasamentul campionatului național. Pe locul doi se află Dynamo Brest, pe locul trei se află BATE Borisov.