Soligorsk Shakhtar a câștigat Cupa Belarusului la fotbal

Pe 26 mai, clubul de fotbal Soligorsk Șahtiar a învins Vitebsk în finala Cupei Belarusului cu scorul de 2:0.

Jocul s-a dovedit a fi tensionat: în ciuda atacurilor active ale ambelor echipe, scorul a fost deschis abia la finalul primei reprize (Bodul).

În repriza secundă, Vitebsk a avut inițiativa, dar pitmenii au avut succes în apărare. În minutul 80, fundașul Soligorsk, Antic, a marcat dintr-o lovitură liberă, hotărând astfel rezultatul jocului.

Aceasta este deja a treia Cupă Naţională pentru Şahtior. Ei au câștigat anterior acest trofeu în 2004 și 2014 și au fost finaliști de încă cinci ori.

Anul trecut, să vă reamintim, Cupa Belarusului a fost câștigată de Dynamo Brest. Acest premiu a devenit și al treilea pentru locuitorii din Brest.