Belarusii au adus cinci medalii de la etapa de canotaj KM

La prima etapă a Cupei Mondiale la caiac și canotaj din Poznan, Polonia, bielorușii au câștigat cinci premii.

Astăzi, 26 mai, a avut loc ultima competiție. La o distanță de jumătate de kilometru într-un caiac, Olga Khudenko a arătat al doilea rezultat – 1 minut 50.323 secunde.

Câștigătoarea a fost neo-zeelandeanca Lisa Carrington, iar locul trei i-a revenit Lise Brosk din Belgia. În urma câștigătorilor a fost o altă belarusă – Marina Litvinchuk a terminat pe locul patru.

În canoea dublă la o distanță de 200 de metri, bielorușii Gleb Solodukha și Denis Makhlai au luat argint. Timpul lor este de 36.737 secunde. Primii au terminat polonezii Arsen Sliwinski și Michal Marek Lubniewski.

Sâmbătă, 25 mai, bielorușii au câștigat trei medalii. Olga Khudenko și Marina Litvinchuk au devenit cele mai bune la o distanță de 500 m într-un caiac dublu.

Oleg Yurenya a terminat pe locul al doilea la caiacul de 1.000 m, iar Artem Kozyr a terminat pe locul al treilea la canoea de 200 m.