Judo. Cupa Europei. Belarusii „au luat” trei medalii

Belarusii au evoluat triumfător la Cupa Europeană la Judo de la Orenburg. Am câștigat trei medalii deodată.

Este curios că una dintre finale a fost exclusiv belarusă. Alesya Mlechko și Ksenia Danilovici au luptat pentru aur la categoria de 52 kg.

Alesya a avut nevoie de 53 de secunde pentru a câștiga cu o aruncare curată. Judoka din Moldova Cristina Blanaru și rusoaica Victoria Vasilchenko au câștigat bronzul.

Dintre bărbați, belarusul Yegor Kukharenko a câștigat medalia de bronz, luptând la categoria de greutate de peste 100 de kilograme. Locul trei i-a revenit rusului Alexander Shalimov.

Aurul la această categorie a fost câștigat de reprezentantul Uzbekistanului, Alisher Yusupov, iar argintul de judoka din Rusia Alan Digurov.