Jucătorii Dynamo Minsk au pierdut foarte mult în fața lui Shakhtar

În etapa a 8-a a campionatului de fotbal din Belarus din liga majoră, FC Dynamo a pierdut în deplasare cu Shakhtar Soligorsk.

Întâlnirea s-a încheiat cu scorul de 0:3. Dinamo Minsk a reușit să-l învingă pe Gomel în ultima rundă, scorul meciului a fost 3:1.

În timpul jocului cu echipa Minsk, gazdele au fost mai active în prima repriză. Mai aproape de pauză, adversarii au reușit să împingă jocul departe de poartă și au încercat să amenințe poarta lui Andrei Klimovici.

Cu toate acestea, deja în a doua repriză jocul era sub controlul echipei Soligorsk. Atacantul gazdelor Yuri Kovalev a marcat două goluri.

În primul caz, a jucat cu succes mutarea finală, iar în al doilea caz, Kovalev a reușit să închidă eficient crucea.

Minskul a ratat un alt autogol dintr-o lovitură de pedeapsă. Oaspeții nu au putut să răspundă în mod adecvat adversarilor și au suferit a treia înfrângere în acest sezon.