Luptătorii de sambo din Belarus au câștigat trei medalii în prima zi a Campionatelor Europene din Spania

Campionatul European de Sambo a început la Gijon, Spania. La concurs participă sportivi din Belarus.

În prima zi a Campionatelor Europene, luptătorii de sambo din Belarus au câștigat trei medalii – două premii pentru femei și unul pentru bărbați.

Pe locul doi a fost ocupat bielorusa Ekaterina Prokopenko, care concurează la categoria de greutate până la 60 kg. În finală, luptătorul de sambo a pierdut în fața rusoaicei Yana Shevchenko.

Un alt belarus a câștigat locul trei. Karina Shut concurează la categoria de până la 72 kg. Bronzul a câștigat și moldoveanca Victoria Bologan. Primul loc a revenit sportivei ucrainene Natalia Smal.

O medalie de bronz a câștigat și Vladislav Sayapin (68 kg).

Turneul de la Gijon va dura până pe 19 mai. Peste 300 de sambiști se luptă pentru 27 de seturi de medalii.