Naționala Belarusului a învins Lituania în primul meci al Cupei Mondiale

Pe 29 aprilie, echipa națională de hochei a Belarusului a învins Lituania în meciul de deschidere al Campionatului Mondial din Divizia I din Kazahstan, cu scorul de 4:3.

În ciuda startului nereușit al meciului pentru compatrioții noștri (lituanienii conduceau cu 2:0), chiar înainte de a doua perioadă bielorușii au reușit nu doar să recâștige, ci și să preia conducerea cu un punct (3:2).

Repriza a doua a fost fără goluri, în a treia hocheiștii din Belarus au mărit diferența (4:2).

În minutul 53, lituanienii au reușit să înscrie al treilea gol în poarta adversă. Chiar la finalul meciului au schimbat portarul, dar nu a ajutat.

În al doilea meci al campionatului mondial, care va avea loc mâine, echipa noastră va juca cu ungurii.