A fost stabilit al doilea finalist al Ligii Națiunilor de Fotbal

A fost stabilit al doilea finalist al UEFA Nations League.

A doua semifinală a UEFA Nations League a avut loc cu o zi înainte. Echipele Angliei și Olandei s-au întâlnit în 1/2 de finală. Succesul a fost de partea acestuia din urmă.

Englezii au marcat primii în meci – în minutul 32, Rashford a transformat un penalty. Spectatorii nu au mai văzut goluri în prima repriză a meciului.

În repriza secundă s-a marcat singurul gol, care a permis olandezilor să trimită jocul în prelungiri. Așadar, în minutul 73 Matthijs de Ligt a marcat un gol.

În prelungiri, jucătorii naționalei Olandei au arătat „proaspăt”. Au creat multe ocazii, dar au marcat de două ori – Walker în minutul 97 (autogol) și Promes în minutul 114. Ambele goluri au venit după greșeli majore ale englezilor.

În finală, Olanda va juca cu Portugalia, care a învins Elveția în semifinală cu scorul de 3:1.