Alimbekova a ajuns pe locul 4 la sprint la etapa de biatlon KM din Suedia, Sola – pe locul 5

Biatletele din Belarus Dinara Alimbekova și Anna Sola au ocupat locurile patru și cinci în cursa de sprint a primei etape a Cupei Mondiale de la Ostersund, Suedia.

Alimbekova a parcurs o distanță de 7,5 kilometri cu două linii de tragere fără rateuri, pierzând 18 secunde în fața liderului cursei.

Sola a făcut o greșeală și a pierdut 27,3 secunde în fața câștigătorului.

Cursa a fost câștigată de reprezentanta Suediei, Hanna Oeberg, care a parcurs fără greșeli distanța în 19 minute și jumătate de secunde.

Biatleta franceză Anaïs Chevalier-Boucher a câștigat premiul de argint. Ea nu a făcut nicio greșeală, dar a fost cu 11,3 secunde în spatele câștigătoarei.

Medalia de bronz a fost câștigată de norvegianul Marte Olsbu-Røiseland, care a făcut o greșeală și a fost la 15,4 secunde de lider.

Restul bielorușilor au terminat la cele mai îndepărtate abordări ale podiumului: Irina Kruchinkina a ocupat locul 52 cu o penalizare și un decalaj de 2 minute și jumătate, Elena Kruchinkina a ajuns pe locul 58 cu două rateuri și un decalaj de 2 minute și 3,9 secunde, Irina Leshchenko a terminat pe locul 65 cu două penaltyuri, la 2 minute și 12,4 secunde înapoi.