Azarenka a ajuns în turul al patrulea de la Roland Garros. Sabalenka a renunțat la turneu

Victoria Azarenka a câștigat meciul din runda a treia a actualului campionat de tenis de la French Open.

Astfel, tenismenul din Belarus va juca în optimile de finală de la Roland Garros, relatează surse de pe internet.

Dar o altă reprezentantă a Belarusului la turneu, Arina Sabalenka, a renunțat.

Este de remarcat faptul că în setul final, a patra rachetă a lumii nu a reușit să ia un singur joc.

Meci Azarenka – Chei

În 1/16 de finală, Victoria Azarenka s-a luptat cu americanca Madison Keys.

Drept urmare, sportivul din Belarus a câștigat o victorie convingătoare – 6:2, 6:2.

În runda a patra de la French Open, de două ori câștigătoare de Grand Slam va juca cu rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, care a învins-o pe Aryna Sabalenka.

Meciul Sabalenka – Pavlyuchenkova

Primul set a fost câștigat de reprezentanta Rusiei – 6:4. În a doua treime a meciului, Aryna Sabalenka a revenit: adversarul ei a putut lua doar două jocuri.

Cu toate acestea, belarusa nu a reușit în al treilea set: nu a câștigat niciun joc.

Astfel, scorul final este 6:4, 2:6, 6:0 în favoarea Anastasiei Pavlyuchenkova.