BATE a luptat cu Dynamo Minsk și a ajuns în 1/2 de finală a Cupei Belarusului

Sâmbătă, 14 martie, a avut loc fotbalul din Belarus „El Clasico” – s-au luptat fotbaliști de la BATE și „Dinamo” capitalei.

A fost meciul retur din sferturile de finală ale Cupei Naţionale. Ca și în primul meci, „galben-albaștrii” au câștigat.

Să vă reamintim că la Minsk BATE, pierzând în timpul confruntării, a reușit să recâștige, iar apoi, marcând un alt gol, a câștigat meciul. La Borisov meciul s-a dovedit a fi și mai spectaculos și mai productiv.

Dar pe Arena Borisov, totul a început foarte prost pentru echipa lui Kirill Alshevsky – au primit de două ori în prima repriză. Mai mult, de la fostul său jucător – Alexei Rios.

Dmitri Baga și Egor Filipenko nu au fost de acord cu această stare de lucruri și au egalat scorul.

După pauză, dinamovistul Ivan Bakhar a supărat din nou gazdele (minutul 72), dar, potrivit arbitrilor, a făcut-o pentru că era în ofsaid. Golul a fost anulat.

Cu șase minute înainte de încheierea timpului obișnuit de joc, BATE, prin eforturile lui Maxim Skavysh, a luat conducerea pentru prima dată în acest meci – 3:2. Scorul de pe tabela de marcaj nu s-a mai schimbat.

În aceeași zi, puțin mai devreme, acasă, Șahtior Soligorsk, după ce a marcat două goluri fără răspuns de la Zhodino Torpedo-BELAZ, s-a calificat calm în semifinalele Cupei. În primul meci în deplasare, Pitmen și-au învins adversarii cu scorul de 1:0.

Astăzi, 15 martie, va avea loc un alt meci de sfert de finală – Isloch și Dynamo Brest se vor lupta la Minsk. În primul meci dintre aceste echipe s-a înregistrat o remiză fără goluri.