Belarusa Sabalenka a câștigat Australian Open

Pentru prima dată în carieră, cea mai bună jucătoare de tenis din Belarus Aryna Sabalenka a devenit cea mai bună din turneul Australian Open de Grand Slam.

Compatriotul a devenit câștigătorul acestor una dintre cele mai prestigioase competiții din lumea tenisului.

În meciul final, Arina (care a fost a cincea rachetă din lume, acum va deveni din nou a doua) s-a luptat cu reprezentanta Kazahstanului Elena Rybakina.

Lupta a avut loc la Melbourne, Australia, sâmbătă, 28 ianuarie.

Meciul nu a început însă foarte bine pentru Sabalenka – ea a pierdut primul set cu scorul de 4:6.

În acest joc, belarusul a făcut cinci duble greșeli cu cinci break-uri.

În setul doi, Arina a făcut o dublă greșeală o singură dată. A câștigat-o cu scorul de 6:3.

În jocul decisiv, reprezentanta Belarusului s-a dovedit a fi mai puternică – 6:4. Întâlnirea a durat 2 ore și 28 de minute.

Să vă reamintim că o altă belarusă, Victoria Azarenka, a câștigat mai devreme Australian Open. De două ori – în 2012 și 2013.

Datorită unui succes atât de serios pe terenurile australiene, Aryna Sabalenka urcă din nou pe locul doi în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă.