Belarusul a ajuns în semifinalele Campionatului European de box

În urmă cu câteva zile, pe 22 august, în orașul spaniol Alcobendas a început Campionatul European de Box. Campionatul continental se va încheia pe 31 august.

Reprezentanta Belarusului Victoria Kebikova (categoria de greutate 81 de kilograme) evoluează cu succes la competiție.

Belarusul a ajuns în semifinale. Asta înseamnă că și-a garantat cel puțin o medalie de bronz. Acest lucru a fost raportat de serviciul de presă al Federației de Box din Belarus.

Victoria s-a luptat cu rivala ei din Slovenia, Katya Gaich, pentru a ajunge în 1/2 finală. Kebikova a câștigat cu încredere.

O altă belarusă, Iulia Apanasovici, a obținut succes în calificare (categoria 54 kg). A învins-o pe moldoveanca Iulia Korol.

Să remarcăm că două sute de boxeri se luptă pentru medalii la actualul Campionat European.

La ultimul campionat, două bieloruse – Yana Burim și Victoria Kebikova – au câștigat medalii de bronz.