Cehia a concurat cu Elveția la Campionatul Mondial de hochei

Astăzi, 21 mai, faza grupelor se încheie la Campionatul Mondial de hochei. În meciul de după-amiază din Grupa B, cehii i-au întâlnit pe elvețieni.

După cum era de așteptat, echipa mai clasată a câștigat, deși anul trecut echipa elvețiană a ajuns în finală.

Slavii au încheiat confruntarea cu „cruciații” cu cinci goluri. Au primit patru goluri în propria poartă. Prima repriză s-a încheiat la egalitate – 1:1.

În a doua, cehii au marcat trei și au ratat un gol, iar în ultimele douăzeci de minute au pierdut cu scorul de 1:2.

Echipa elvețiană a ocupat locul patru și va încerca să învingă în sferturile de finală cea mai bună echipă din Grupa B – ar putea fi americanii sau canadienii. Apropo, ultimele două echipe se vor juca seara.

Cehia se află încă pe locul doi. Locurile finale din grupă vor fi repartizate după supermeciul de seară – Suedia vs Rusia.