E greu de crezut, dar… Naționala de fotbal a Belarusului a câștigat cu scorul de 10:0

Sâmbătă, 8 iunie, echipa de tineret din Belarus (U-21) a început calificarea la Campionatul European de fotbal.

În primul meci al turneului, echipa lui Mikhail Markhel s-a răsturnat peste adversarul din Gibraltar. Meciul s-a încheiat cu scorul de 10:0.

Meciul a avut loc pe terenul stadionului Torpedo din Zhodino. Adevărat, până în minutul 31 bielorușii, care aveau un avantaj colosal, nu au putut să-i supere pe oaspeți.

În general, în repriza secundă, deloc surprinzător, s-au marcat doar două goluri. Dar după pauză – 8 goluri deodată.

Victoria asupra echipei Gibraltar a devenit cea mai mare din istoria echipei de tineret din Belarus.

Belarusii vor juca și următoarele două meciuri acasă – împotriva portughezilor și norvegienei.