Echipa națională a Finlandei a câștigat senzațional aurul la Campionatul Mondial de hochei

Pe 26 mai, echipa finlandeză a învins Canada în finala Campionatului Mondial de hochei din Slovacia cu scorul de 3:1.

Finlandezii devin campioni mondiali pentru a treia oară (anterior în 1995 și 2011). Anul acesta au evoluat pur și simplu genial, învingând în faza playoff-ului doi favoriți, rușii și suedezii.

Cu toate acestea, actuala finală a campionatului mondial nu i-a încântat pe fani cu o abundență de goluri.

Jucătorii de hochei canadieni au deschis scorul în minutul 11 ​​(Shea Theodore). Finlanda a reușit să egaleze șansele abia după pauză (Marko Anttila).

În a treia perioadă, căpitanul finlandez a marcat o dublă, iar Hari Pesonen a marcat al treilea gol împotriva canadienilor. Canada a încercat să revină, dar schimbarea portarului nu a ajutat.

Să vă reamintim că Rusia a câștigat bronzul, pierzând în semifinale în fața Finlandei, iar Franța și Austria au retrogradat în prima divizie. În locul lor, Belarus și Kazahstan vor concura în divizia de elită anul viitor.