Finala UEFA Champions League. Liverpool a câștigat prestigiosul trofeu

Câștigătorul Ligii Campionilor din sezonul 2018/2019 a devenit cunoscut.

A avut loc finala Ligii Campionilor UEFA. Meciul a avut loc la Madrid, pe stadionul Wanda Metropolitano. Două echipe engleze s-au întâlnit pe teren – Tottenham și Liverpool. Meciul a fost arbitrat de slovenul Damir Skomina.

Liverpool a câștigat finala. Echipa lui Jurgen Klopp a marcat două goluri fără răspuns și a câștigat prestigiosul trofeu.

Primul gol a fost marcat în minutul al doilea. Mohamed Salah a marcat din penalty, care a fost acordat pentru handbal de către Sissoko. Fotbalistul a întrerupt pasa lui Mane.

După ce a marcat un gol, Liverpool i-a dat mingea lui Tottenham, dar în prima repriză chiar nu le-a dat nimic. Spurs au avut doar două lovituri, toate din afara suprafeței de pedeapsă.

În repriza secundă, londonezii s-au descurcat mai bine și au început să amenințe mai periculos poarta lui Alisson, dar nu au reușit să înscrie. În același timp, roșii au profitat de șansă în final. La lovitura de colț, Origi a marcat. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 88.

Drept urmare, meciul s-a încheiat cu scorul de 0:2 în favoarea lui Liverpool. Pentru echipă, acesta este al șaselea trofeu al principalului turneu de cupă europeană. Ultima dată când Liverpool a câștigat Liga Campionilor a fost în 2005. Apoi Milan a fost învins în finală. A fost unul dintre cele mai dramatice meciuri din istorie. După prima repriză, Merseysiders pierdeau cu 0:3, dar în repriza secundă au reușit să înscrie de trei ori, iar la loviturile de departajare au fost mai precise.

Liverpool și Tottenham s-au confruntat cu provocări grele în drumul lor către finala din acest an. Așadar, în faza grupelor, Liverpool a ocupat locul doi. În 1/8 de finală, britanicii l-au „eliminat” din turneu pe germanul „Bayern” (0:0, 3:1), iar în 1/4 de finală l-au învins pe portughezul „Porto” (2:0, 4:1).

Semifinala dintre Barcelona și Liverpool a fost dramatică. În primul meci, Barça a fost mai puternică cu 3:0, iar în returul granații albaștri au pierdut deja – 0:4.

Tottenham și-a început călătoria în turneu din Grupa B, unde a jucat împotriva Barcelonei, Inter și PSV. Londonezii au ocupat locul doi cu 8 puncte.

În optimile de finală, Spurs s-a confruntat cu Borussia Dortmund. Londonezii au câștigat la general (3:0, 1:0). În sferturi, campioana Angliei Manchester City a fost învinsă (1:0, 3:4). În același timp, în 1/2 de finală, Tottenham a eliminat unul dintre meciurile de deschidere ale actualei trageri a Ligii Campionilor, olandezul Ajax, care a învins Real Madrid și italianul Juventus în drum spre semifinale.