Fotbal. Cupa Americii. Messi a fost exclus, dar Argentina și-a luat drumul

Unul dintre cele mai populare turnee internaționale de fotbal, Cupa Americii, se încheie. Echipele Argentinei și Chile s-au întâlnit în meciul pentru medalia de bronz.

La Albicelestes a câștigat. Adevărat, Victoria a fost foarte dificilă și, în plus, liderul echipei, Lionel Messi, a fost „întrebat” de pe teren.

Este de remarcat faptul că precedentele două turnee au fost câștigate de chilieni. Dar anul acesta nici măcar nu au putut lua bronzul – argentinienii s-au dovedit a fi mai puternici – 2:1.

Meciul a fost amintit în primul rând pentru numeroasele arte marțiale care uneori au depășit ceea ce era permis. După una dintre aceste ciocniri, Messi a fost eliminat în minutul 37. Adversarul său, chilianul Gary Medel, a fost și el expulzat.

Până atunci, naționala Argentinei conducea cu 2:0 – Sergio Aguero (minutul 12) și Paulo Dybala (minutul 22) au marcat.

Echipa națională a Chile a reușit să recâștige un singur gol – în minutul 59 Arturo Vidal a marcat din penalty.

Meciul final al Cupei Americii va avea loc duminică seara, 7 iulie. Brazilienii vor încerca să învingă echipa peruană. Meciul începe la ora 23:00, ora belarusă.