Fotbal. Liga Campionilor. Real Madrid și Chelsea s-au întrecut în prima semifinală

Marți seara, 27 aprilie, la Madrid, localul Real Madrid a găzduit Chelsea-ul londonez.

Meciul a avut loc ca parte a primei semifinale din fotbalul Ligii Campionilor din acest sezon.

Echipele s-au despărțit pașnic, deși confruntarea, care s-a petrecut însoțită de ploaia torenţială, a început cu mari bătăi de cap pentru gazde.

Dintr-o dată, londonezii s-au repezit în față și, uimind echipa madrilenă, nu numai că au luat inițiativa, dar au creat și momente extrem de periculoase.

Unul dintre acestea s-a transformat în gol: Christian Pulisic a marcat în minutul 14.

O astfel de lovitură a zguduit echipa lui Zinedine Zidane, care s-au grăbit să recâștige. Acest lucru a fost posibil după un sfert de oră prin eforturile lui Karim Benzema.

Scorul de egalitate – 1:1 – a rămas până la finalul meciului. Întâlnirea de întoarcere va avea loc în capitala Marii Britanii pe 5 mai.

Astăzi, 28 aprilie, alți doi participanți la luptele semifinale se vor întâlni la Paris: localul Paris Saint-Germain și britanic Manchester City.

Finala celui mai prestigios turneu de fotbal al cluburilor din lume este programată să aibă loc pe 29 mai la Istanbul, Turcia.