IBU a susținut apelul echipei norvegiene și a returnat medalia de bronz la Campionatul European de biatlon. Belarusii sunt din nou pe locul patru

Juriul de apel a luat în considerare situația apărută în timpul ștafetei mixte de la Campionatele Europene de biatlon.

Anterior, echipa norvegiană a fost lipsită de medalii de bronz în urma rezultatelor cursei. Premiul a fost acordat echipei Belarusei. S-a raportat că norvegianul Alexander Andersen l-a împins pe belarusul Serghei Bocharnikov de pe pistă.

Cu toate acestea, de data aceasta Uniunea Internațională de Biatlon (IBU) a luat partea echipei norvegiene și a satisfăcut protestul acesteia.

Acest lucru a fost raportat de serviciul de presă al Federației Belaruse de Biatlon (BFB) pe rețeaua de socializare.

Ca urmare, rezultatele inițiale ale releului mixt au fost păstrate. Medalia de bronz a fost returnată norvegienilor.

Echipa Belarusului a fost din nou pe locul patru. Această decizie este definitivă, conform regulilor organizației sportive.

Juriul de apel a luat în considerare probele vizuale și mărturia martorilor.

Astfel, conform protocolului actualizat, echipa ucraineană a câștigat ștafeta mixtă.

Cei patru ucraineni au parcurs traseul în 1 oră 11 minute și 32,1 secunde. Echipa a făcut nouă penalty-uri. Valentina Semerenko, Yulia Dzhima, Artyom Prima și Dmitry Pidruchny au devenit campioni europeni.

Medaliile de argint au fost câștigate de echipa rusă, care a inclus Kristina Reztsova, Victoria Slivko, Eduard Latypov și Said Karimulla Khalili.

Biatleții ruși au pierdut în fața ucrainenilor cu 32,2 secunde și au făcut și 9 greșeli.

Locul al treilea revine echipei norvegiene. Ştafeta patru a fost la 33,7 secunde în spatele câştigătorilor cursei.

Medaliații cu bronz ai campionatului continental au fost Osne Skrede, Ida Lien, Sivert Guttorm Bakken și Alexander Andersen.

Pe locul patru a ocupat naționala Belarusului, care a inclus Dinara Alimbekova, Irina Krivko, Anton Smolsky și Serghei Bocharnikov. Belarusii au pierdut în fața echipei Ucrainei cu 40,4 secunde, au făcut 10 greșeli și au intrat o dată în bucla de penalty.

Campionatul European 2020 are loc la Raubichi. Anterior, competiția era planificată să se desfășoare în Estonia, dar din cauza condițiilor meteorologice, campionatul continental a fost mutat în Belarus.

Cursele de sprint vor avea loc pe 29 februarie, iar cursele de urmărire pe 1 martie.

Fotografie: Pixabay; captură de ecran