— Încă în viaţă. Woodcroft despre meciul dintre Dynamo Minsk și SKA St. Petersburg

Antrenorul principal al lui Dynamo Minsk, Craig Woodcroft, a comentat ultimul meci al jucătorilor săi cu St. Petersburg SKA.

Să vă reamintim că „Bizonii” au pierdut – 1:4. În același timp, au reușit să marcheze singurul gol cu ​​puțin timp înainte de finalul meciului.

Craig Woodcroft a felicitat echipa armată. El a remarcat că i-a plăcut felul în care Dynamo a început meciul: au jucat bine cu bastoanele, s-au deplasat rapid pe teren”, a spus serviciul de presă HC, citează specialistul canadian.

Am putut pune probleme adversarului. L-au aruncat chiar în prima treime: 12 – 5, remarcă Woodcroft.

Totuși, după prima repriză scorul de pe tabela de marcaj a fost 0:2. Antrenorul a explicat acest lucru prin priceperea oaspeților, care știu să-și transforme șansele.

În cele doua douăzeci de minute, jucătorii de hochei din Sankt Petersburg au controlat complet mersul jocului. Drept urmare, au marcat un alt gol. În ultima treime a meciului, Dinamo a jucat din nou agresiv – au apărut șanse la poarta adversarilor. Dar nu le-au putut implementa.

Mi-a plăcut spiritul, starea de spirit era acolo, au vrut să se joace, dar au cedat. Dezamăgit de rezultat, dar au fost multe lucruri pozitive, – a spus comandantul șef al „Zubrovului”.

El a mai menționat că intenționează să le ofere portarilor din Belarus șansa de a se dovedi (în meciul cu SKA, poarta dinamovistă a fost apărat de canadianul Danny Taylor).

Ce trebuie să facă portarii pentru a intra în formație? Lucrează și fii gata să intri în joc în orice moment, – a subliniat Craig Woodcroft.

Antrenorul le-a recomandat aproximativ același lucru jucătorilor tineri care vor să meargă mai des pe gheață în timpul meciurilor importante dinamoviste.

În ceea ce privește impactul psihologic al înfrângerii de la SKA, canadianul crede că nu va atenua spiritul de echipă, cu atât mai puțin îl va rupe, din moment ce toți cei de la Dinamo știu că trebuie să joace unul pentru celălalt.

Chiar și pierzând în a treia repriză, am jucat bine. Din nou, suntem dezamăgiți de rezultat, dar au fost multe aspecte pozitive. Faptul că jucătorii au luptat unul pentru altul, unul dintre ei, – a spus antrenorul principal.

În ceea ce privește sarcina „Bisons” de la sfârșitul sezonului, Woodcroft a remarcat că mentalitatea oricărui meci este să lupți pentru victorie. Deși acest lucru nu funcționează întotdeauna.

Obiectivele noastre pentru sezon rămân aceleași: să încercăm să câștigăm, să câștigăm experiență, să pregătim jucătorii pentru echipa națională. Meciul de astăzi a arătat progresul tinerilor jucători de hochei. Au arătat mai multă încredere pe gheață, au luat decizii informate și au arătat grozav, – a observat specialistul.

În opinia sa, Dinamo mai are o șansă, deși matematică, să ajungă în playoff-ul KHL.

HCât despre șansele pentru play-off, atunci matematic sunt încă în viață. Ne vom lupta atâta timp cât vor dura – a rezumat Craig Woodcroft.