Kalachev a jucat ultimul său meci pentru Rostov

Unul dintre cei mai faimoși jucători de fotbal din Belarus și-a încheiat cariera în clubul rus Rostov.

Timofey Kalachev a jucat ultimul său meci în tricoul clubului Don „Rostov”. Mijlocașul belarus a jucat la echipă în ultimii 10 ani și a jucat și pentru ei în sezonul 2006/2007.

Meciul de rămas bun al lui Kalachev a avut loc în Premier League rusă într-un meci împotriva Zenit St. Petersburg. Kalachev a fost în formația de start cu banderola de căpitan și a petrecut prima repriză pe teren. Chiar înainte de fluierul pauzei, Kalachev a părăsit terenul cu ovație în picioare din tribune.

Drept urmare, Rostov a reușit să învingă Zenit cu scorul de 1:0. Singurul gol a fost marcat de Popov (minutul 67, din penalty).

În total, Timofey Kalachev, în vârstă de 38 de ani, a jucat peste 280 de meciuri în tricoul lui Rostov, a marcat peste 20 de goluri și a dat 64 de pase decisive. Jucând pentru rostoviți, belarusul a câștigat Cupa Rusiei (2013/2014).