Minsk „Youth” a învins „Lausanne” la startul Ligii Campionilor de Hochei

Pe 30 august, clubul de hochei Yunost-Minsk a câștigat meciul de deschidere a fazei grupelor Ligii Campionilor împotriva Elveției Lausanne cu scorul de 3:2 în prelungiri.

Minskienii joacă în grupa preliminară D. Meciul din primul tur a avut loc pe Arena Chizhovka.

Scorul a fost deschis abia în a treia perioadă: echipele au marcat câte 2 goluri, iar rezultatul meciului s-a decis în prelungiri. Andrey Antonov a marcat golul victoriei.

Următorul meci al „Tineretului” din Liga Campionilor va avea loc pe 1 septembrie: la Minsk va veni echipa cehă „Ocelarzy”, care astăzi a pierdut în fața clubului finlandez „Pelicans” cu scorul de 0:1.

Cele mai bune 2 cluburi din 8 grupe avansează în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Sezonul trecut turneul a fost câștigat de clubul suedez Ferlunda.