Naționala Belarusului a pierdut în fața Rusiei la Campionatul Mondial de hochei pentru juniori și a fost eliminată din turneu

Echipa de juniori din Belarus a pierdut în fața colegilor din Rusia în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de hochei U18.

Jocul a avut loc luni, 3 mai, în orașul american Plano, relatează agențiile de presă.

Scorul final este 5:2 în favoarea rușilor. Astfel, pentru a doua oară consecutiv, juniorii din Belarus au pierdut în faza de 1/4 de finală în fața jucătorilor de hochei ruși.

Să vă reamintim că la campionatul mondial din 2019, echipa de juniori din Belarus a pierdut în fața Rusiei cu scorul de 0:6.

Progresul meciului

În jocul de ieri, rușii și-au luat inițiativa în propriile mâini deja în prima repriză. Marcatori au fost Matvey Michkov și Danila Yurov.

În a doua perioadă, echipa rusă a adus scorul la unul devastator datorită acțiunii eficiente a lui Artyom Duda. Bielorușii au reușit însă să recâștige două goluri: Ilya Morozov și Fedor Nikolaenya au marcat.

În a treia perioadă, rușii au început să atace din nou. Ivan Miroshnichenko și Vsevolod Gaydamak s-au remarcat.

Drept urmare, echipa rusă a câștigat cu scorul de 5:2.

Clasamentul turneului

După ce a pierdut în fața jucătorilor de hochei ruși, naționala Belarusului a fost eliminată din campionatul mondial de hochei pentru juniori.

Luând în considerare cele două victorii ale bielorușilor în faza grupelor, echipa a ocupat finalul locul șase în clasamentul general.

Echipele Rusiei, Canadei, Finlandei și Suediei au ajuns în semifinale.