Noul campion al Spaniei la fotbal a devenit cunoscut: nu este Real Madrid sau Barcelona

În secolul 21, fie Real Madrid, fie Barcelona catalană au devenit aproape întotdeauna campioni spanioli la fotbal.

„Tradiția” a fost ruptă doar de trei ori: în 2002, 2004 și 2014.

În ultimii șase ani, câștigătorii turneului au fost exclusiv participanți la El Clasico.

Cu toate acestea, de data aceasta hegemonia lui Real Madrid și Barcelona a fost ruptă.

Echipa Atletico Madrid a câștigat medaliile de aur ale campionatului Spaniei, a informat presa străină.

Sâmbătă, 22 mai, jucătorii clubului au reușit să câștige o victorie puternică asupra lui Valladolid.

Jucătorii lui Atletico Angel Correa și Luis Suarez au răspuns la golul atacantului Oscar Plano.

O victorie 2:1 a garantat clubului madrilen primul loc în clasament: Atlético a avut 86 de puncte.

Astfel, nici măcar performanțe reușite din turul final nu i-au permis „cremei” și catalanilor să-l ajungă din urmă pe noua campioană.

Real Madrid a terminat pe locul al doilea cu 84 de puncte. Barcelona, ​​cu 79 de puncte, a câștigat medalia de bronz.

Pentru Atlético, noul campionat a devenit al unsprezecelea din istoria clubului.