Prima medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo a fost câștigată. Acesta este cine a făcut-o

Au început principalele competiții sportive ale aniversării a patru ani (din cauza pandemiei – a cincea aniversare) – Jocurile Olimpice de vară de la Tokyo.

Și acum au fost deja câștigate primele medalii, inclusiv cea de aur.

Primul aur al Jocurilor Olimpice actuale a fost câștigat de reprezentantul chinez Yang Qian.

Fata era cea mai bună în tragerea cu pușca cu aer comprimat de la zece metri.

În plus. Un atlet din Regatul Mijlociu, care a obținut 251,8 puncte, a stabilit un nou record olimpic.

Rusoaica Anastasia Galashina a ocupat locul doi cu 251,1 puncte.

Medalia de bronz a revenit unei fete din Elveția, Nina Kristen. Ea a marcat 230,6 puncte.
Însă câștigătoarea calificării, norvegiana Jeanette Hegg Destad, a ocupat doar locul patru. Rezultatul ei este de 209,3 puncte.

Belarusa Maria Martynova a ocupat locul 24 și nu a reușit să se înscrie în finala opt.