Repetiție pentru finala Ligii Campionilor: Manchester City și Chelsea au jucat în Campionatul Angliei

Sâmbătă, 8 mai, a avut loc meciul etapei a 35-a a Campionatului Angliei de fotbal între cluburile Manchester City și Chelsea.

Afișul finalei UEFA Champions League din sezonul 2020/2021 arată similar.

„Repetiția” pentru jocul principal al turneului principal al cluburilor din Europa a avut loc pe stadionul Etihad din Manchester, relatează surse online.

Gazdele ar putea câștiga trofeul Premier League engleză înainte de termen.

Cu toate acestea, Chelsea a câștigat o victorie puternică cu un scor de 2:1 și a amânat campionatul lui Manchester City.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis la finalul primei reprize. În minutul 44, golul clubului londonez a fost deschis de atacantul City Raheem Sterling.

În timpul opririi, Sergio Aguero ar fi putut dubla avantajul lui Manchester City. Fotbalistul a ratat însă penalty-ul: mingea a fost salvată de portarul Chelsea, Edouard Mendy.

În a doua jumătate, „aristocrații” au luat inițiativa în propriile mâini. În primul rând, mijlocașul Hakim Ziyech a egalat. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 63 al meciului.

Iar chiar la finalul meciului, jucătorii lui Chelsea au smuls victoria. Golul victoriei a fost marcat de fundașul Marcos Alonso.

Scorul final este 2:1 în favoarea clubului din Londra. Astfel, Manchester City nu și-a asigurat încă campionatul din Anglia.

În acest moment, „cetăţenii” au 80 de puncte în 35 de meciuri. Ei conduc cu încredere clasamentul. Manchester United, care este la 13 puncte în urmă, dar are două jocuri în mână, are o șansă teoretică să-l depășească pe City.

Chelsea este pe locul trei cu 64 de puncte din 35 de meciuri.

Finala UEFA Champions League

Manchester City are ocazia nu doar să se răzbune, ci și să câștige pentru prima dată principalul trofeu al Ligii Campionilor.

Finala turneului va avea loc pe 29 mai pe Stadionul Olimpic din Istanbul.

Acesta va fi primul meci final al City din Liga Campionilor și al treilea pentru Chelsea.