Ronaldo înscrie un hat-trick pentru a duce Portugalia în finala Ligii Națiunilor

În 1/2 de finală a Ligii Națiunilor, care a avut loc pe stadionul Dragao din Porto, echipa portugheză a învins cu încredere echipa Elveției.

Întâlnirea s-a încheiat cu scorul de 3:1, asigurând Portugaliei un bilet la finala turneului.

Căpitanul naționalei Portugaliei, Cristiano Ronaldo, a deschis scorul în minutul 25.

Fotbalistul a luat conducerea cu o lovitură liberă. Dar deja în minutul 57 arbitrul de meci a acordat o lovitură de pedeapsă echipei portugheze, care a fost transformată cu oarecare dificultate de Ricardo Rodriguez.

În minutul 88, Cristiano Ronaldo, după ce a primit o pasă de la Silva, a reușit să-și aducă echipa în avantaj, iar 2 minute mai târziu Ronaldo a marcat un hat-trick în meci și i-a dus pe portughez în finala Ligii Națiunilor.

În finală, echipa portugheză va întâlni câștigătoarea semifinalelor dintre Anglia și Olanda.