Tenis. US Open. Așa s-a încheiat meciul de finală 1/16 pentru belarusa Azarenka

Fostă primă rachetă a lumii, iar acum ocupată pe locul 19 în clasamentul mondial, jucătoarea de tenis din Belarus Victoria Azarenka a jucat un meci important la prestigiosul turneu US Open.

În cadrul 1/16 de finală la US Open, reprezentanta Belarusului s-a întâlnit cu spaniolul Garbiñe Muguruza, care a încheiat TOP 10 cele mai bune jucătoare de tenis de pe planetă.

Azarenka nu a putut să-și învingă adversarul și a pierdut. Adevărat, belarusa a luat încă un set, așa că victoria nu a fost cu siguranță ușoară pentru adversara ei.

Scorul final al confruntării este 1:2. Primul joc este 4:6, al doilea este 6:3, al treilea este 2:6.

Este de remarcat faptul că startul meciului a fost foarte reușit pentru Azarenka: a câștigat două meciuri la rând, dar spaniola a reușit să se retragă și în cele din urmă a câștigat jocul.

În setul doi, belarusul i-a dat doar trei game-uri lui Muguruza. Dar în jocul decisiv, Victoria, s-ar putea spune, nu a oferit practic nicio rezistență.

Astfel, Garbine Muguruza a avansat în următoarea etapă a competiției. Meciul a durat 2 ore 15 minute.

Să remarcăm că o altă belarusă – a doua rachetă a lumii Aryna Sabalenka – se va lupta cu americanca Danielle Collins (29) în 1/16 de la US Open.

In randul barbatilor, in aceeasi etapa a turneului, belarusul Ilya Ivashko (pozitia 53 in clasament) va disputa un meci cu racheta a 8-a a lumii, italianul Mario Berrettini.